czwartek, 31 marca 2022
poniedziałek, 14 marca 2022
niedziela, 13 marca 2022
środa, 9 marca 2022
poniedziałek, 7 marca 2022
UNIA EUROPEJSKA
Czy wiecie, że Unia Europejska ma swoją maskotkę?
Jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą.
Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.
Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.
Źródło : polskaturystyczna.pl
Francuski Syriusz posiada czarną czapkę oraz akordeon. Maskotka z Niemiec ubrana jest w zielony kapelusz i trzyma w ręku kijek. Włoski Syriusz gra na banjo, a hiszpański na gitarze. Maskotka z Danii trzyma w dłoni wiosło, a z Holandii bukiet tulipanów. Portugalski Syriusz zszywa rybackie sieci. Maskotka z Finlandii posiada ekwipunek do jazdy na nartach. Jest również ubrana w zimową czapkę. Syriusz z Austrii nawiązuje do tradycji swojego kraju poprzez dzierżenie w dłoni tortu oraz noszenie na głowie peruki, nawiązującej do fryzury Mozarta. Irlandzka maskotka nosi zieloną czapkę, a w dłoni trzyma koniczynkę. Brytyjski Syriusz ma na głowie słynny, czarny melonik.
Nie da się ukryć, że Syriusz został stworzony dla najmłodszych obywateli Unii Europejskiej. Dzieci uwielbiają tą maskotkę, zwłaszcza, iż Syriusz często pojawia się na różnorodnych imprezach czy innych uroczystościach, związanych z Unią. Przebranie kogoś za uśmiechniętą maskotkę UE sprawia dzieciom wiele radości. Maluchy chętnie fotografują się z Syriuszem, bawią się z nim. Dzięki temu unijne idee równości, jednoczenia i integracji docierają do wszystkich obywateli, nawet tych najmłodszych.
Źródło: www.uniaeuropejska.pl